Yttertak skadat av snötyngden
I morse upptäcktes att en del av yttertaket på en byggnad vid Lunds skola gett vika efter det senaste dygnets ymniga snöfall. Ingen person kom till skada och byggnaden är nu utrymd.
- Vi tittar just nu på andra lösningar för verksamheten under tiden som reparationsarbetet pågår säger Bengt Friberg, förvaltningschef för lärande och kultur.
Orsaken till att taket skadats är inte klarlagd med som säkerhetsåtgärd beslutades under fredagsförmiddagen att all verksamhet som bedrivs i byggnader med liknande konstruktion tillfälligt flyttas till andra lokaler i avvaktan på besiktning.
- All tillgänglig personal är ute för att skotta tak hela helgen och på måndag morgon räknar vi med att verksamheten ska kunna bedrivas som vanligt, säger tekniskas chef Jan Kroppegård. Vi kommer även att få hjälp med räddningstjänsten.
Även kommunens badhus, gymnastiksalar och idrottshallar hålls stängda under helgen i avvaktan på besiktning, med undantag av idrottshallen i centrala Hudiksvall som hålls öppen som vanligt.
- Jag förstår att det kan skapa olägenheter för dem som exempelvis tränar i någon av våra lokaler, men med den exceptionella snösituation som råder vill vi vara extra försiktiga, säger Jan Kroppegård.