Elever ställer ut fredsbudskap i popup-galleri

Elever ställer ut affischer med temat fred, kärlek och vänskap.

Lördag den 12 april blir det vernissage mitt i Hudiksvall. Barn ställer ut sina affischer på temat fred, kärlek och vänskap.

Under våren har elever i årskurs 3 från skolor runt om i Hudiksvalls kommun fått möjlighet att arbeta med konstnärsduon i Gatans Rum. Tillsammans har de skapat affischer på temat fred, kärlek och vänskap – ett projekt som nu mynnar ut i en färgsprakande utställning.

Utställning av affischer

Från och med den 12 april visas affischerna i ett popup-galleri med namnet Fyrengalleriet. Galleriet finns inne i Hudikgalleriorna Fyren och håller öppet under gallerians ordinarie öppettider. Utställningen invigs med en vernissage.

Tid och plats för vernissage

  • Lördag den 12 april kl. 12
  • Fyrengalleriet, Hudikgalleriorna Fyren i Hudiksvall

Varmt välkommen!

Mer om projektet

Affischerna är en del av ett större skolprojekt där även den kommande målningen av Fyrenväggen ingår. Mer information om detta hittar du på vår webbplats:Fyrenväggen