Skolstart 2012

Digitalt öppet hus

Välkommen till Bromangymnasiets digitala öppna hus! Här har vi samlat nyttig information om skolan, så att du ska lära känna oss och få en känsla av hur det är att vara elev hos oss. Via filmerna kan du följa med på en rundtur på skolan och se våra elever berätta om sina utbildningar.

Det finns många skäl att välja Bromangymnasiet.
Vi listar några av dem.

Sex skäl att börja hos oss

  1. Alla är välkomna! Vi erbjuder hela 14 nationella gymnasieprogram – nio yrkesprogram och fem högskoleförberedande program. Chansen att du hittar något som passar just dig är stor.

  2. Du kan satsa på din idrott! Brinner du för fotboll, friidrott, handboll, innebandy, konståkning eller någon annan idrott så kan du samtidigt som du läser ett gymnasieprogram välja att kombinera studierna med en idrottsutbildning.

  3. Vi ger dig goda kunskaper! Vår vision är att vi ska vara en mötesplats där du får goda kunskaper och en stark tro på framtiden, genom aktivt lärande.

  4. Vi erbjuder samarbete med näringslivet i Hudiksvall! Under din studietid får du möjlighet att samarbeta med lokala och internationella företag. Företagen erbjuder dessutom praktik- och lärlingsplatser inom vissa program, även sommarjobb.

  5. Vi ger förståelse för andra kulturer! Du kan delta i internationella projekt och utbyten. Du kan göra utlandspraktik, språk- och studieresor. Vi har samarbeten med bland andra England, Skottland, Irland, Frankrike, Spanien, Italien, Polen och Tyskland.

  6. Hos oss kan du vara delaktig! Du har möjlighet att påverka skolans arbetssätt och undervisning. Som elevrepresentant kan du delta i arbetsmiljögruppen, elevråd, matråd, programråd, programforum, friskvårdsgruppen och studentkommittén.


Vanliga frågor och svar om Bromangymnasiet

På Bromangymnasiet finns något för alla. Vi erbjuder 14 nationella gymnasieprogram varav nio är yrkesprogram och fem är högskoleförberedande. Något vi är mycket stolta över är att vi erbjuder introduktionsprogram och nationella idrottsutbildningar, så att du kan kombinera din gymnasieutbildning med en satsning på en idrottskarriär.

Du gör din ansökan till oss via Dalarnas Kommunförbunds webbplats. Information om hur gymnasievalet går till, hur du söker, vilken behörighet som krävs och tidsplan hittar du på deras webbplats. Om du är inskriven på ett introduktionsprogram har du även möjlighet att göra din ansökan via webben.

För ansökan till gymnasiesärskolan fyll i nedanstående blankett:


Häng med på en rundtur med Thula och Zimone


Den stora rundvandringen


Boka ett samtal med oss

I vanliga fall finns möjlighet att komma och besöka oss för att prova på att vara elev för en dag. Under rådande omständigheter erbjuder vi istället möjligheten att boka tid för ett samtal. Är du intresserad av att komma i kontakt med oss – ring 0650-197 00 eller mejla till:

Bygg- och anläggningsprogrammet
Lennart Andersson
lennart.a@utb.hudiksvall.se

Ekonomiprogrammet
Emilia Zetterlund
emilia.z@utb.hudiksvall.se
Marie Vikhammar
marie.v@utb.hudiksvall.se

Estetiska programmet – Estetik och media
Clas Falk
clas.falk@hudiksvall.se

Estetiska programmet – Musik
Tommy Pettersson
tommy.p@utb.hudiksvall.se

Fordons- och transportprogrammet
Stefan Eriksson
stefan.e1@utb.hudiksvall.se

Handels- och administrationsprogrammet
Magnus Skoglund
magnus.s@utb.hudiksvall.se

Hotell- och turismprogrammet
Beata Eriksson
beata.e@utb.hudiksvall.se

Industritekniska programmet (HIT)
Jennifer Röst
jennifer.h@utb.hudiksvall.se

Introduktionsprogrammet
maria.b1@utb.hudiksvall.se

Lokal idrottsutbildning - LIU och LIP
Ansvarig för hockey
Magnus Nilsson
magnus.n@utb.hudiksvall.se

Ansvarig för fotboll
Jonas Karlsson
jonas.k@utb.hudiksvall.se

Ansvarig för handboll
Jens Andersson
jens.a@utb.hudiksvall.se

Ansvarig för innebandy
Marcus Hell
marcus.h1@utb.hudiksvall.se

Nationell idrottsutbildning
Patrik Melin
patrik.m@utb.hudiksvall.se
Dan Hagman
dan.h@utb.hudiksvall.se

Naturvetenskapsprogrammet
Fredrik Bergsten
fredrik.b@utb.hudiksvall.se
Hanna Bertell
hanna.b@utb.hudiksvall.se
Maria Dunder
maria.d@utb.hudiksvall.se
Inger Gistvik
inger.g@utb.hudiksvall.se
Magnus Johansson
magnusper.j@utb.hudiksvall.se
Jonas Karlsson
jonas.k@utb.hudiksvall.se
Peter Lind
peter.l@utb.hudiksvall.se
Tommie Zetterlund
tommie.z@utb.hudiksvall.se
Viktor From
viktor.f@utb.hudiksvall.se

Restaurang- och livsmedelsprogrammet
Peter Abrahamsson
peter.a@utb.hudiksvall.se
Kent Berglund
kent.b@utb.hudiksvall.se
Maria Svensson
maria.s5@utb.hudiksvall.se
Ki Vilhelmsson-Rask
ki.r@utb.hudiksvall.se

Samhällsvetenskapsprogrammet
Jenny Brink Karlow
jenny.k@utb.hudiksvall.se
Anette Brännström
anette.b2@utb.hudiksvall.se
Sara Hamrén Lundqvist
sara.h1@utb.hudiksvall.se
John Hjalmarsson
john.h@utb.hudiksvall.se
Ola Ivarsson
ola.i@utb.hudiksvall.se
Catharina Mårtensson
catharina.m1@utb.hudiksvall.se
Lina Qvick
lina.k@utb.hudiksvall.se
Carina Lador Persson
carina.p@utb.hudiksvall.se
Caroline Söderlund
caroline.s1@utb.hudiksvall.se
Viktoria Waagaard
viktoria.w@utb.hudiksvall.se
Karin Viksten
karin.v@utb.hudiksvall.se

Teknikprogrammet
Madeleine Thorley
madeleine.t@utb.hudiksvall.se

VVS- och fastighetsprogrammet
Ulf Matsson
ulf.m@utb.hudiksvall.se

Vård- och omsorgsprogrammet
Malin Lindgren
malin.l6@utb.hudiksvall.se
Jessica Lindberg
jessica.l@utb.hudiksvall.se

Publicerad den 14 april 2021

Tyck till om sidan

Skicka en kommentar till innehållsansvarig





Skriv ut

Se våra elever berätta om
sina program

Drömmer du om en elitkarriär?
Gör som Mattias – gå vår nationella idrottsutbildning (NIU)


Embla och Rasmus berättar om Restaurang- och livsmedels-programmet


Thula, Martin, Gustaf, Jem och Zimone berättar om Industritekniska programmet (HIT)


Frida, Bartosz och Louise berättar om Samhällsvetenskapliga programmet


Mindra, Mira och William berättar om Estetiska programmet


Axelia berättar om Teknik-programmet


Alma berättar om Hotell- och turismprogrammet


Freja och Denise berättar om Fordons- och transportprogrammet


Matilda och Gry berättar om VVS- och Fastighetsprogrammet samt
El- och energiprogrammet



Cornelia, Alva och Nathalie berättar om Bygg- och anläggnings-programmet

Bromangymnasiet ska vara en mötesplats för elever där de genom ett aktivt lärande erövrar goda kunskaper och därmed en stark tro på framtiden